Dziś jest Środa, 03 Marzec 2021

Witamy na naszych stronach!

Gminnyyy
Ośrodek Kultury
w Szczytnikach
62-865 Szczytniki
tel.: (062) 762 50 37


Dożynki Parafialno - Gminne 2017


Można by nabrać przekonania, że powoli już tradycją staje się, iż jednym ze stałych uczestników Dożynek Gminy Szczytniki jest deszcz. Mając w pamięci ubiegłoroczne uroczystości w strugach deszczu organizatorzy mieli spore obawy na powtórzenie tego scenariusza także podczas obecnych dożynek w niedzielę 3 września. Na szczęście deszcz zgodnie ze wspomnianą tradycją pojawił się jako jeden z gości na samym początku rolniczego święta, a potem już ruszył dalej w Polskę. A my mogliśmy wspólnie świętować zarówno zakończenie tegorocznych zbiorów rolniczych, jak i 35rocznicę poświęcenia pomnika ojca Augustyna Kordeckiego usytuowanego bezpośrednio przy placu dożynkowym.

I właśnie od tego punktu wspólnego spotkania rozpoczęły się tegoroczne uroczystości. Najpierw Program okolicznościowy związany z 35leciem poświęcenia pomnika ojca Augustyna Kordeckiego zaprezentowała młodzież Zespołu Szkół w Szczytnikach poprzedzając Mszę Świętą Dożynkową odprawioną wspólnie przez Proboszcza Parafii w Szczytnikach ks. Mariusza Buczka oraz Proboszcza Parafii w Iwanowicach ks. kanonika Pawła Jabłońskiego.
Także w trakcie mszy poświęcono sporo uwagi tegorocznemu jubileuszowi 35-lecia poświęcenia pomnika podnosząc wagę korzeni ojca Augustyna Kordeckiego i jego dziedzictwa.
Bezpośrednio po mszy swój krótki, ale wzniosły koncert wykonał chór kościelny z Iwanowic, a gospodarze dożynek złożyli symboliczne kwiaty pod wspominanym pomnikiem.
Część obrzędową rozpoczynającą właściwe święto wszystkich rolników gminy Szczytniki rozpoczęła wyjątkowa inscenizacja staropolskich tradycji dożynkowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca z Przygodzic. A zgromadzona publiczność szczególnie dzieci i młodzież miała wyjątkową okazję do zobaczenia tego, co zostało już tylko we wspomnieniach i takich właśnie programach folklorystycznych.
W trakcie obrzędu „Przygodzice” zamieniły się na scenie z Kapelą „Złote Kłosy” i przy również tradycyjnych pieśniach i przyśpiewkach dożynkowych gospodarze w osobach Wójta Gminy Szczytniki Marka Albrechta, Proboszcza Parafii Szczytniki ks. Mariusza Buczka i Przewodniczącego Rady Gminy Szczytniki Bogdana Augustyniaka przyjęli delegacje sołeckie z chlebami upieczonymi z tegorocznych zbóż. W kolejności alfabetycznej chleby i wieńce dożynkowe przekazali gospodarzom:
Wieniec Dożynkowy przygotowany przez Parafian ze Szczytnik mieszkańców Chojna i Kobylarki
Delegacje z chlebami
Piekarnia Borek Państwa Kaźmierczaków
Sołectwo Chojno
Sołectwa Cieszyków, Kościany Lipka, Staw
Główczyn
Gorzuchy
Guzdek-Daniel
Iwanowice
Iwanowice Drugie
Krowica Pusta
Krowica Zawodnia
Kuczewola
Marchwacz
Marchwacz Kolonia
Mroczki Wielkie
Murowaniec
Niemiecka Wieś zarówno chleb dożynkowy jak i wieniec przygotowany na 500-lecie powstania osady Niemiecka Wieś
Popów
Pośrednik
Radliczyce
Sobiesęki Pierwsze
Sobiesęki Drugie
Sobiesęki Trzecie
Szczytniki
Trzęsów
Tymieniec,
Przemarsz delegacji z chlebami pod scenę zakończyli Starości Dożynek :
Pani Renata Kudaś która od 1991 roku prowadzi wspólnie z mężem gospodarstwo rolne w miejscowości Szczytniki, którego powierzchnia wynosi ok 10 ha. oraz Pan Jacek Wietrzych, od 2006 roku prowadzący wspólnie z małżonką doskonale rozwinięte i funkcjonujące gospodarstwo rolne w miejscowości Popów, którego obecna powierzchnia wynosi 20,6ha + 23ha dzierżawy.
Starostowie Dożynkowi podczas przekazania chlebów wspomnieli, że chleb to symbol wielkości polskiego rolnika, jego miłości do ziemi, rzetelności i godności.
Życzyli także gospodarzom dużo zdrowia i pomyślności oraz by dzielili przekazany symbolicznie chleb sprawiedliwie i mądrze.
W swoim przemówieniu odniósł się do tego trudu pracy rolnika Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht dziękując rolnikom, ale także wszystkim przygotowującym tegoroczne Dożynki, przygotowującym plac dożynkowy, stoły biesiadne, poczęstunek, pogramy artystyczny.
Wśród gości przekazujących także specjalne słowa i podziękowania dla rolników i organizatorów mieliśmy natomiast przedstawicieli Wojewody i Marszałka Wielkopolskiego, Posłów Joanny Lichockiej i Piotra Kalety europosła Andrzeja Grzyba oraz wice-starostę kaliskiego Jana Kłysza.

Kończąc uroczystości dożynkowe, a rozpoczynając biesiadę dożynkową przy muzyce zespołu Złote Kłosy wszyscy zgromadzeni licznie na placu dożynkowym zostali zaproszenia na poczęstunek, który przygotowali:
- Sołectwo Sobiesęki Pierwsze
- Sołectwo Sobiesęki Drugie
- Osp I Sołectwo Krowica Zawodnia
- Sołectwo Niemiecka Wieś
- Sołectwa Iwanowice I Iwanowice Drugie
- Sołectwa Popów I Szczytniki
- Sołectwo Kuczewola
- Sołectwa Marchwacz, Marchwacz Kolonia I Trzęsów
Specjalny poczęstunek przygotowały również Panie z grupy OKUPNICZANKI z Sobiesęk Trzecich.

W części muzycznej spotkania uczestnicy mogli podziwiać koncert Orkiestry Dętej OSP w Iwanowicach i zespół taneczny Iskierki, Kapeli Biesiadnej Dysonans i młodzieżowego zespołu Sanders zapraszających do wspólnej zabawy tanecznej.
Pierwsze tańce pod sceną zaczęły się jednak już podczas koncertu zaproszonej gwiazdy muzycznej, zespołu Złoty MAANAM , w składzie którego zobaczyliśmy na scenie muzyków, założycieli , legendarnej grupy MAANAM i w wykonaniu których usłyszeliśmy wszystkie największe przeboje grupy.
Odżyły więc wspomnienia z lat 80-tych. Nie obyło się także bez wspólnego śpiewania całej zgromadzonej publiczności.
Koncert zespołu Złoty MAANAM poprzedził krótki występ wybranej przez zespół solistki z naszej gminy, obecnie już absolwentki Zespołu Szkół w Szczytnikach Anny Czarneckiej. Ania jest wielokrotną laureatką i zwyciężczynią konkursów wokalnych w naszym regionie. Tym razem także przygotowała nam 3 utwory świetnie wykonane w klimacie rockowym.

Tradycyjnie już wyjątkowe podziękowania za przygotowanie tegorocznych Dożynek należą się strażakom z OSP w Szczytnikach, którzy w tym roku byli jedyną jednostką strażacką zaangażowaną w prace zarówno przed, w trakcie trwania , jak i po dożynkach.
Osobne podziękowania organizatorzy Dożynek kierują także w stronę tegorocznej licznej grupy sponsorów wspomagających finansowo przygotowanie uroczystości i zaproszonych wykonawców. Podziękowania kierujemy więc do:
1. Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej z Koźminka
2. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” ze Szczytnik
3. Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o. z Kalisza
4. Agencja Ubezpieczeniowa PZU Juszczak i Militowski
5. Eko-Wiking Wiesław Bartoszek i Janusz Nowakze Szczytnik
6. SIDROG Sp. z o.o. z Domaniewa
7. ZAKŁAD BUDOWLANY- Henryk Mocny z Błaszek
8. Maximus Broker Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu
9. PHU WETERYNARIA w Szczytnikach
10. Spółdzielnia Kółek Rolniczych ze Szczytnik
11. Hurtownia Rolno - Ogrodnicza CHOJNACKI z Opatówka
12. Pan Piętka Wiktor z Rajska
13. Hurtownia Ogrodnicza Lidia Horti-Logistic z Opatówka
14. Gosp. Rolno-Ogrodnicze Kopeć Roman i Barbara z Trzęsowa
15. Piekarnia SEZAM p. Janusza Jakubka z Radliczyc
16. Zakład Piekarniczo-Cukierniczy p. Jasińskich z Aleksandrii
17. Piekarnia p. Krzysztofa Kaźmierczaka z Borku
18. PHU JUREX p. Krzysztofa Nowaka ze Szczytnik
19. Zakład Budowlany Józef Biernat z Krowicy Zawodniej
20. PHU MAJA II z Józefowa
21. Pianowera Arkadiusz Jakubek Renowacja i naprawa instrumentów muzycznych, fortepianów i pianin z Krowicy Zawodniej
22. PPUH RECO p. Remigiusza Kaźmierczaka z Opatówka
23. Firma Handlowa DAVI p. Elżbiety Szczepaniak Centrum Handlowe Staw - Iwanowice
24. Apteka ZDROWIE Sp. j. z Opatówka Apteka Szczytniki
25. Ubój i Sprzedaż DrobiuSprzedaż Mięsa i WędlinKrzysztof Banasiewicz ze Szczytnik
26. Bary Szymon Koszal z Iwanowic
27. Zakład Usługowo-Produkcyjny Rol-Dróg Rafał Świątek z Rajska
28. Bank BGŻ BNP Paribas S.A. Oddział w Kaliszu
29. Nest Bank oddział w Kaliszu
30. Biuro Rachunkowe Honorata i Piotr Waliś z Chełmc
31. Centrum Rolnicze 'AVENA' ŁUCZAK & ŻARNECKI z Szulca


Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach © 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.