Dziś jest Sobota, 15 Sierpień 2020

Witamy na naszych stronach!

Gminnyyy
Ośrodek Kultury
w Szczytnikach
62-865 Szczytniki
tel.: (062) 762 50 37


SŁONECZNE I PYSZNE REGIONALNE ŚWIĘTO POMIDORA I DOŻYNKI W STAWIE


Po ubiegłorocznym sukcesie organizacyjnym, frekwencyjnym i przede wszystkim integracyjnym Dożynek Powiatowo- Gminnych jakie odbyły się w Szczytnikach, władze gminy podjęły decyzję o kontynuowaniu tej pięknej rolniczej tradycji i powrocie do organizacji corocznych Dożynek Gminnych.
W tym roku odbyły się one w Stawie w niedzielę 19 sierpnia, na tamtejszym boisku szkół, a związane były z Regionalnym Świętem Pomidora. Pogoda fantastycznie dopisała podobnie jak frekwencja mieszkańców gminy i regionu.
Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele parlamentu, władz powiatowych sąsiedzkich gmin oraz środowisk rolniczych i ogrodniczych.
Gmina Szczytniki przy aktywnym udziale lokalnej społeczności, Gminnego Ośrodka Kultury, a także Lokalnej Grupy Działania „Długosz Królewski” przygotowała imprezę o charakterze rozrywkowo-edukacyjnym związaną z promocją pomidora, którego uprawa jest produktem również regionalnym.

Jednym z głównych elementów Święta Pomidora była wystawa stołów i potraw przygotowanych przez sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkańców wsi z gminy Szczytniki. Przygotowano fantastycznie wyglądające i doskonale smakujące potrawy głownie z pomidorów. Oczywiście nie zabrakło tradycyjnej pomidorowej. Wystawa została połączona z darmową degustacją potraw dla wszystkich uczestników świątecznego spotkania
Rozegrano także konkurencje sportowo-rekreacyjnych, w których głównym rekwizytem lub też głównym tematem był pomidor.
Mogliśmy także usłyszeć niezwykle interesujące informacje dotyczące historii, aktualnych upraw i odmian oraz siły eksportu polskiego pomidora prezentowane przez P. Stanisława Zabarskiego z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
W części obrzędowej dożynek nie zabrakło tradycyjnych chlebów upieczonych z tegorocznych zbóż.
Był korowód dożynkowy tańce ludowe w tym także polonez przygotowany przez młodzież z ZS w Szczytnikach.
Tradycyjne pieśni i przyśpiewki ludowe zaprezentował nam Zespół Śpiewaczy i Kapela Złote Kłosy z gminy Szczytniki.
Swoje programy artystyczne zaprezentowała także młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum ze Stawu.
W wśród gwiazd wystapiła niezwykle popularna grupa disco-polo BOBI z takimi przebojami jak „Szesnaście lat”, „Dziewczyna taka jak Ty” „ Noce gorące” a od paru miesięcy także z polską wersją utworu Michael’a Telo „Ai se eu te pego” noszącą tytuł
„ Boska”. Ciekawostką jest, że do tego utworu z grupą Bobi na scenie wystąpiła grupa taneczna z Gminnego Ośrodka Kultury w Szczytnikach.
Po koncercie grupy BOBI wieczorem na scenie pojawiła się najgorętsza grupa folk-rockowa w Polsce , niezwykle żywiołowa i taneczna – REDLIN. Podczas tego koncertu wybierzemy się na muzyczną wędrówkę z grupą Redlin po Europie, Meksyku, USA i Ameryce Południowej. Wśród wspólnie śpiewanych utworów nie zabraknie Piosenek z polskich Kaszub i Tatr, rosyjskiej Katjuszy, wszystkim znanego hitu Hej Sokoły, a nawet żeglarskich szant.
Impreza odbywała się w ramach programu Europejski Fundusz Rolny Na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt realizowany w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Długosz Królewski” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi4 „LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.


Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach © 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.