Dziś jest Niedziela, 07 Czerwiec 2020

Witamy na naszych stronach!

Gminnyyy
Ośrodek Kultury
w Szczytnikach
62-865 Szczytniki
tel.: (062) 762 50 37


Wyjątkowy Dzień Patrona Szkoły w Iwanowicach


17 maja Zespól Szkół w Iwanowicach obchodził święto patrona szkoły podstawowej wielkiego bohatera z Iwanowic Ks. Augustyna Kordeckiego.
W tym roku obchody Dnia Patrona miały specjalny wymiar a powody były dwa po pierwsze okrągłe rocznice urodzin i śmierci bohaterskiego obrońcy Częstochowy, ale także z powodu projektu stworzonego przez GOK w Szczytnikach dla LGD Długosz Królewski, którego głównym bohaterem jest właśnie ks. Kordecki.

Przygotowania do uroczystości upamiętniających naszego lokalnego bohatera trwały już od kilku miesięcy i trwać będą jeszcze do września, a być może jak się ostatnio okazało nawet do późnej jesieni.

Dzień Patrona przygotowany przez Dyrekcje i nauczycieli oraz uczniów Zespołu Szkół w Iwanowicach rozpoczęło spotkanie młodzieży i zaproszonych gości w Iwanowickim kościele na uroczystej mszy. Następnie wszyscy zgromadzenie udali się w miejsce gdzie urodził się i mieszkał wtedy jeszcze Klemens Kordecki, a gdzie obecnie stoi pamiątkowy obelisk.
Pozostała część uroczystości odbyła się już w sali szkoły. Był więc okolicznościowy program artystyczny młodzieży szkolnej, były powitania i wystąpienia gości, wśród których znaleźli się oprócz władz gminy i przedstawicieli kaliskiego powiatu także goście specjalni i wyjątkowi z Częstochowskiego Zakonu Paulinów i także częstochowskiej Szkoły Specjalnej również mającej za patrona ks. Augustyna Kordeckiego.
W ramach zajęć plastycznych w GOKu w Szczytnikach dzieci i młodzież przygotowali pod kierownictwem Jaromira Sowy niezwykle ujmujące prace związane z postacią ks. Kordeckiego .
Prace te mogliśmy obejrzeć po raz pierwszy właśnie podczas uroczystości 17 maja w ZS w Iwanowicach.
Także w ramach realizowanego projektu „ Młodość i tradycja – ks. Kordecki naszym mentorem” mieliśmy okazję do spotkania z Czesławem Ryszką autorem między innymi książki „Przeor Kordecki” .
Goście wiele mówili o wyjątkowości i barwności postaci ks. Kordeckiego wielokrotnie stawianego za wzór wiary, determinacji i zaufania. Podkreślano także obecność postaci Przeora z Częstochowy w polskiej literaturze – Sienkiewicz, Kraszewski, Kasprowicz niezwykle pięknie pisali o naszym bohaterze.
A dowiódł tego podczas spotkania aktor Piotr Gąsowski przedstawiając zgromadzonym fragmenty z powieści Kordecki autorstwa J.I Kraszewskiego.
Aktor był także specjalnym wykładowcą warsztatów edukacyjno-aktorskich realizowanych przez GOK, młodzież grupy teatralnej przygotowującej wraz z tancerzami i wokalistami z naszej gminy widowisko plenerowe. Podczas warsztatów młodzież miała okazje poznać techniki aktorskie, proces przygotowywania się aktora do roli.
Efekty pracy kilkudziesięciu osób przygotowujących widowisko plenerowe „Nasz Kordecki – młodość i tradycja” poznamy 8 września br. na imprezie plenerowej w Iwanowicach.

Projekt „MŁODOŚĆ I TRADYCJA - ks. KORDECKI NASZYM MENTOREM” jest realizowany dla LGD „Długosz Królewski” w ramach osi 4 „Leader” działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013”.


Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach © 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.