Dziś jest Czwartek, 21 Styczeń 2021

Witamy na naszych stronach!

Gminnyyy
Ośrodek Kultury
w Szczytnikach
62-865 Szczytniki
tel.: (062) 762 50 37


lMOKRE ALE KOLOROWE SZCZYTNICKIE LATO


Pomimo niesprzyjającej, deszczowej, pogody tegoroczne Szczytnickie Lato obfitowało w barwne, kolorowe i muzyczne wydarzenia. 26 czerwca tradycyjnie w pierwszą niedzielę po zakończeniu roku szkolnego dzieci i młodzież z naszej gminy, często wraz ze swoimi rodzicami, spotkali się na podsumowaniu minionego roku szkolnego i rozpoczęciu wakacji.

Pierwszym kolorowym elementem spotkania były występy grup wokalnych i tanecznych z Gminnego Ośrodka Kultury. Kilkunastu wokalistów wraz z 8 grupami tanecznymi, które przygotowywały się do występów ćwicząc od jesieni we wszystkich Zespołach Szkół na terenie gminy w ramach podjętej współpracy pomiędzy Gminnym Ośrodkiem Kultury i Zespołami Szkół. Pierwszy element kolorowego Szczytnickie Lata bowiem bardzo młode wokalistki w barwnych sukienkach wymieniały się na scenie z tancerzami, gdzie każda grupa tańczyła w specjalnych zespołowych koszulkach, każda w innych barwach:
- Czerwona Ekipa Ernesta z ZS w Radliczycach
- Żółta Wesoła Paczka z ZS w Stawie
- Niebieska Mała Akademia Tańca z ZS w Szczytnikach
- Fioletowy Gang Ag-nieszki z ZS w Marchwaczu
- Seledynowe Roztańczone Skrzaty z ZS w Marchwaczu
- Granatowe Kolorowe Wróżki z ZS w Iwanowicach
- Różowe Big Boom z ZS w Szczytnikach
- Pomarańczowi Zorbianie z ZS w Stawie
Układy taneczne z grupami przygotowały Panie: Arleta Piotrowska, Agnieszka Śniegowska i Agnieszka Kubiak, wokalne Monika Kubera-Janiak.
Prawdziwe święto kolorów zaczęło się tuż po tych występach. Wtedy bowiem rozpoczął się po raz pierwszy w naszej gminie niezwykle modny obecnie Color Fest, czyli zabawa taneczno-muzyczna z kolorowymi farbkami, co pewien czas wyrzucanymi przez tańczących wysoko w powietrze. Dla chętnych uczestników kolorowej kąpieli Gminny Ośrodek Kultury oraz Studio Kreacji Ruchu Arlety Piotrowskiej współorganizatora zabawy przygotowali ponad 500 sztuk kolorowych, darmowych i co ważne, specjalnie atestowanych woreczków z farbami.
Tradycyjnie już zakończenie roku szkolnego to także okazja do podsumowań i wręczenia Nagród Wójta Gminy Szczytniki dla młodzieży szkolnej odnoszącej znaczące sukcesy poza granicami naszej gminy, a więc także, jak podano w specjalnym wpisie na nagrodach, za promocję Gminy . W tym roku wyróżniono za sukcesy sportowe, wokalne, plastyczne i naukowe prawie 140 uczniów z czego największą grupę stanowiła młodzież z ZS w Iwanowicach. Nagrody osobiście wręczał Wójt Gminy Marek Albrecht życząc jednocześnie młodzieży udanych i bezpiecznych wakacji.
Kulminacyjnym punktem spotkania był kolejny element programu.
W 2016 roku Szczytnickie Lato to także obchody 30-lecia powstania Gminnego Ośrodka Kultury w Szczytnikach, które przypadają dokładnie 26 czerwca, bowiem jak pokazują zachowane dokumenty to właśnie 26 czerwca 1986 roku radni gminy uchwalili powołanie Ośrodka Kultury w Szczytnikach. Z tej też okazji na początku roku powstał pomysł zorganizowania specjalnego koncertu „30 przebojów na 30 lecie GOKu”. Współpracy z Dyrekcją Ośrodka Kultury podjęli się nauczyciele specjaliści od muzyczno –wokalnych zajęć : Agnieszka Pogorzelec, Monika Kubera-Janiak i Rafał Paczkowski. Zebrano kilkudziesięcioosobową grupę dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół gminy, wybrano i przygotowano 30 najbardziej znanych i znaczących polskich piosenek ostatnich 30 lat. GOK zaproponował także współpracę grupie wokalnej Kapeli Złote Kłosy oraz zawodowym znakomitym muzykom z Poznania, którzy przygotowali aranżację utworów i rozpoczęły się próby. O scenografię wraz z grupą plastyczną z GOKu zadbał Jaromir Sowa.
Efekt końcowy mogliśmy zobaczyć 26 czerwca na scenie w Szczytnikach. Koncert pełen wspomnień, emocji i ekspresji młodych wykonawców i doskonałego zespołu muzycznego. Pojawiło się więc pierwsze nagranie z 1986 roku Natalii Kukulskiej –„ Co powie tata”, ale także „Zawsze tam gdzie Ty” Lady Pank, „Kocham Wolność” Chłopców z Palcu Broni, „Ewka” Perfectu, „Przeżyj to sam” Lombardu, „Pokolenie” Kombi, a z tych ostatnich lat Kayah, Brodka, Iwan i Delfin, czy „Bo jak nie my to kto?” Mezo.
Środek koncertu to także wspomnienia związanego z grupą najciekawszych wokalistów stawiających swoje pierwsze kroki właśnie w sali Gminnego Ośrodka Kultury przez te minione 30 lat. Zaśpiewali więc dla nas:
- Katarzyna Zduńska
- Marta Nielaba
- Agnieszka Cierniak
- Natalia Laskowska
- Karolina Mielcarek
- Ania Czarnecka
- Ewa Siewieja
-Patrycja Łukacka
- Michał Raczyk
Swój specjalny koncert przygotowała też już w pełnym składzie „Kapela Złote Kłosy”.
A wieczorem jeszcze jedno wspomnienie z 30 lat GOKu , a jednocześnie osoba, która pochodzi z naszej gminy, a obecnie doskonale sobie daje radę na estradach i konkursach w kraju – Monika Szczot, dla której też był to niezwykle ważny i długo wyczekiwany koncert.
Monika zaprezentowała nam między innymi swoje autorskie utwory przygotowywane na pierwszą płytę, a towarzyszyli jej zdolni muzycznie młodzi muzycy. Bardzo dobry, obdarzony niezwykłym klimatem koncert zwieńczony pokazem także kolorowych ogni sztucznych.
I tak rozpoczęło nam się kolorowe lato, z odrobiną deszczu i chłodu, ale także ze wszystkimi barwami tęczy, którym towarzyszyły niesamowite dźwięki i talenty muzyczne naszej młodzieży i tej już dorosłej i tej dopiero dorastającej.

Na koniec oczywiście ogromne podziękowania tradycyjnie należą się strażakom z OSP w Szczytnikach za pomoc w organizacji imprezy oraz wymienionym wcześniej instruktorom i nauczycielom oraz samej młodzieży grup tanecznych, wokalnych, plastycznych za ogromny wkład pracy i poświęcony czas w przygotowanie występów i koncertu. Bo jak nie Wy to Kto? - zaśpiewałby dla was MEZO.


Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach © 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.