Dziś jest Czwartek, 21 Styczeń 2021

Witamy na naszych stronach!

Gminnyyy
Ośrodek Kultury
w Szczytnikach
62-865 Szczytniki
tel.: (062) 762 50 37


W niedzielę 12 listopada odbyły się w Radliczycach Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości


Tegoroczne obchody zostały tak skonstruowane artystycznie i scenicznie, by każda z trzech części zaplanowanego spotkania oddawała inną część kultury i tradycji Polski.W sali OSP w Radliczycach zgromadzoną publiczność powitał Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht oraz Przewodniczący Rady Gminy Szczytniki Bogdan Augustyniak w swoich wystąpieniach kładąc szczególny nacisk na poszanowanie dla tradycji.

Do tradycji i historii odzyskania niepodległości 99 lat temu nawiązywał patriotyczny program słowno- muzyczny przygotowany przez liczną grupę uczniów Zespołu Szkół w Radliczycach.
Była więc Rota, I Brygada, Legiony Piłsudzkiego, symboliczne ujęcie rozbioru Polski. Były stroje nawiązujące do historii naszego państwa, Chopin i pięknie zatańczony Polonez doskonale wszystkim znany filmy Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy. Całość programu zaprezentowanego przez uczniów szkoły z Radliczyc przygotowali merytorycznie nauczyciele : Marta Smolarek, Agnieszka Krajewska, Katarzyna Skonieczna i Rafał Paczkowski. Scenografie natomiast przygotowały Panie Grażyna Olejnik i Nadia Grabowska oraz grupa plastyczna z Gminnego Ośrodka Kultury pod czujnym okiem instruktora Jaromira Sowy.
W drugiej część koncertu przygotowanej prze grupy wokalne z Gminnego Ośrodka Kultury pod kierownictwem Krzysztofa Konewki, a zatytułowanej „Piękno języka polskiego w piosence” przybliżone zostały utwory, które na trwale zapisały się w kanonie polskiej kulturze.
Mieliśmy więc okazję usłyszeć piosenki „Ojczyzna” i „Dni których nie znamy” Marka Grechuty, ale także „Parasolki”, „Szanujmy wspomnienia”, „Kocham Cię Polsko!”.
Ostatnia część koncertu to już radosna Biesiada Polska ze wspólnym śpiewaniem utworów wywodzących się z tradycji ludowej, folkloru różnych regionów naszego kraju.
Zgromadzona publiczność otrzymała przygotowane wcześniej śpiewniki i zaproszenie do wspólnego śpiewania z Kapelą „Złote Kłosy”, z czego niewątpliwie wywiązała się wspaniale.
Szczególne gratulacje za zaangażowanie, śpiew i taniec należą się młodzieży szkoły z Radliczyc, która włączyła się aktywnie do Biesiady. Okazało się, że przy takich piosenkach nie ma bariery wiekowej.
Wspólnie śpiewali także włodarze gminy - Wójt i Przewodniczący Rady.
Uroczystości 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zakończyło podobnie jak w latach ubiegłych wspólne wypuszczanie w niebo biało-czerwonych lampionów.

Tradycyjnie na koniec należą się podziękowania za przygotowanie koncertów Kapeli Złote Kłosy, młodzieży i nauczycielom szkoły z Radliczyc oraz Gminnego Ośrodka Kultury, ale również strażakom z OSP w Radliczycach za udostępnienie i przygotowanie sali do koncertu.


Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach © 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.