Dziś jest Sobota, 15 Sierpień 2020

Witamy na naszych stronach!

Gminnyyy
Ośrodek Kultury
w Szczytnikach
62-865 Szczytniki
tel.: (062) 762 50 37


Tradycyjne Jesienne biesiadowanie na Pyrczoku


Do ostatnich miejsc była wypełniona sala świetlicy wiejskiej przy OSP w Sobiesękach Trzecich w piątek 29 listopada na gminnym świętowaniu tradycyjnego PYRCZOKA zorganizowanego wspólnie przez Wójta Gminy Szczytniki, Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach i Straż oraz mieszkańców Sobiesęk Trzecich.
W tym roku ludowa zabawa z jesiennymi warzywami została połączona z również tradycyjnymi Andrzejkami i pomysł okazał się trafiony bowiem Andrzejów na sali w Sobiesękach Trzecich nie brakowało zarówno wśród występujących na scenie, jak i wśród gości zabawy, co zaowocowało wspólnym odśpiewaniem „Sto lat”.

Wśród przybyłych na tradycyjne biesiadowanie witaliśmy oczywiście organizatorów w tym Wójta Gminy Marka Albrechta i z-cę Wójta Dariusza Wawrzyniaka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Kupaja i radnych gminy. Gościem specjalnym był także Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak z małżonką – fundator jednej z nagród w przeprowadzonych konkursach. Licznie przybyli także mieszkańcy gminy.
O przygotowanie, oczywiście również tradycyjnego, poczęstunku zadbały Panie – członkinie OSP w Sobiesękach Trzecich i mieszkanki miejscowości, w tym także, co niezwykle cieszy, liczne grono młodzieży.
Część artystyczną spotkania pełną humoru i zabawy wypełniła gminna Kapela Ludowa Złote Kłosy z doskonale dobranym ludowo-biesiadnym repertuarem. Po wielu latach poszukiwań wreszcie możemy cieszyć się własną kapelą ludową na wysokim artystycznym poziomie. To powód do radości i dumy, ale także do otoczenia odpowiednią opieką i wsparciem.
Wydarzeniem artystycznym były także występy finalisty programu Mam Talent, niezwykłego showmana Sławomira Jenerowicza, którego skecze zarówno biesiadno-humorystyczne, wypełnione iluzją i sceniczna magią jak i zaskakująco muzyczne zostały nagrodzone wielkimi brawami.
Artyście udało się włączyć do swoich scenicznych poczynań władze gminy i Przewodniczącego Rady Powiatu z bardzo dobrym skutkiem – wszyscy udowodnili, że celem imprezy była wspólna zabawa i dobry humor.
Największy podziw wzbudził jednak występ końcowy Sławomira Jenerowcza, gdzie artysta pokazał mistrzostwo swojej profesji prezentując najpierw samodzielnie grę muzyczną na dzwonkach, garnkach domowych i rurach PCV, a następnie pokazując z przypadkowo wybranymi wśród uczestników imprezy, wyjątkowy koncert na dzwonkach doskonale opracowany muzycznie.
Pomysł „grania kolorami” został wyróżniony i nagrodzony przez Fundację Anny Dymnej wspierającej dzieci niesłyszące. Artysta pokazał, że przy zastosowaniu odpowiednich technik muzykę można stworzyć z każdą grupą ludzi, w tym także co przyświecało pomysłowi artysty z osobami niesłyszącymi. Publiczność żegnała Sławomira Jenerowicza wielkimi brawami i okrzykami.
Całości biesiadowania dopełnił „mistrz ceremonii” także Sławomir ale Janelt, który nie tylko zapowiadał imprezę, przeprowadził szereg zabawnych konkursów, ale także „poprowadził” wszystkich uczestników do wspólnej zabawy tanecznej, która zakończyła się w środku nocy.

Powrót do świętowania i biesiadowania „jesiennego warzywniaka” okazał się trafionym i możemy spodziewać się kolejnego spotkania za rok w kolejnej sali na terenie gminy Szczytniki.
Za tegorocznego „Pyrczoka” w imieniu organizatorów bardzo dziękujemy szczególnie Paniom przygotowującym salę, poczęstunek i pracującym podczas biesiady, a uczestnikom za przybycie.


Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach © 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.