Dziś jest Czwartek, 21 Styczeń 2021

Witamy na naszych stronach!

Gminnyyy
Ośrodek Kultury
w Szczytnikach
62-865 Szczytniki
tel.: (062) 762 50 37


Sport, Radość i Słońce na 100-lecie Odzyskania Niepodległości


Fantastyczna, słoneczna pogoda towarzyszyła wszystkim, którzy wraz ze swoimi rowerami i motocyklami pojawili się w sobotę 10 listopada pod szkołą w Stawie na naszym gminnym Niepodległościowym Rajdzie Rowerowym odpowiadając na apel organizatorów. Wszystkich powitał w tym wyjątkowym dniu Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht wyrażając radość z tak licznej grupy uczestników rajdu i życząc szczęśliwego i bezpiecznego przejazdu.
Kilkadziesiąt osób w tym uczniowie i nauczyciele - przedstawiciele wszystkich gminnych szkół, radni, pracownicy gminnych instytucji i urzędu gminy, strażacy oraz po prostu mieszkańcy gminy wyruszyli w trasę przyozdabiając rowery i motory w biało-czerwone balony i wiatraczki, z przypiętymi , przygotowanymi przez uczniów szkoły w Stawie, kotylionami, z muzyką graną przez Orkiestrę Dętą w Stawie.

Pierwszym przystankiem była szkoła w Radliczycach, gdzie uczestnicy mogli podziwiać pięknie pokazany, tradycyjny polski taniec jakim jest polonez, w wykonaniu najstarszych uczniów szkoły. Przygotowano także dla przybyłych pyszne rogaliki w barwach narodowych własnoręcznie wypiekane przez pracowników szkoły.
Kolejnym punktem na mapie rajdu była szkoła w Marchwaczu. Tutaj przywitano gości specjalną prezentacją o Powstaniu Styczniowym.
I w tym punkcie trasy ważne by podkreślić licznych mieszkańców gminy i tych najstarszych i najmłodszych na rękach swoich rodziców, którzy na trasie przejazdu wychodzili przed domy i radośnie machali do rowerzystów.
Z Marchwacza rowerowo-motorowa grupa wyruszyła w stronę Szczytnik, gdzie przy szkole był kolejny punkt trasy. Chwili odpoczynku, po wysiłkach dojazdu do szkoły, towarzyszyła prezentacja przygotowana przez szkołę – „Kościół w walce o Niepodległość”.
Finał rajdu i symboliczną metę zaplanowano w Iwanowicach, gdzie po 2 godzinach jazdy wszyscy szczęśliwie i z uśmiechem na ustach dojechali witani przez mieszkańców Iwanowic, uczniów i pracowników Zespołu Szkół oraz Orkiestrę Dętą OSP w Iwanowicach. W tej szkole także przygotowaną specjalną prezentację dotyczącą Powstania Wielkopolskiego.
Przedostatnim elementem rajdu był słodki poczęstunek w biało-czerwonych barwach przygotowany przez uczniów szkoły w Iwanowicach, pyszne pączki autorstwa Pań z grupy „Okupniczanki” w Sobiesękach Trzecich ale także coś na gorąco – fasolka po bretońsku, którą przygotowały Panie z Zespołu Szkół i Przedszkola w Iwanowicach.
Fantastyczny, radosny i pełen słońca Rajd zakończyło wspólne zdjęcie i wypuszczenie w niebo 100 biało-czerwonych balonów.
Pomysłodawcą Rajdu był radny Wiesław Wróbel, organizatorami Wójt Gminy, Gminny Ośrodek Kultury i Zespoły Szkół. A specjalne podziękowania na pomoc w organizacji i przebiegu rajdu należą się Strażakom z OSP w Iwanowicach i Stawie, Panu Piotrowi Szczepaniakowi za transport rowerów, Panu Bogumiłowi Tylskiemu za pilotowanie rajdu niezwykłym biało czerwonym busem, Paniom z grupy „Okupniczanki”, Pracownikom Zespołów Szkół za opiekę nad uczniami i przygotowanie poczęstunków oraz Orkiestrom Dętym w Stawie i Iwanowicach. Przede wszystkim jednak dziękujemy uczestnikom rajdu i tym młodym i troszkę starszym, ale i najmłodszym, którzy dali radę wspólnie z nami przejechać ponad 20 km trasę i uczcić to wyjątkowe święto 100- lecia Odzyskania Niepodległości.


Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach © 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.