Dziś jest Czwartek, 21 Styczeń 2021

Witamy na naszych stronach!

Gminnyyy
Ośrodek Kultury
w Szczytnikach
62-865 Szczytniki
tel.: (062) 762 50 37


Wielkie Gotowanie w Szczytnikach


To naprawdę było Wielkie Gotowanie w Szczytnikach. W pierwszych godzinach festynu kulinarnego „SMAKI LGD” gotowano na 6 stołach konkursowych, kuchenki, piecyki i mikrofale pracowały pełną parą. Jednocześnie na scenie gotowano na ogniu wielki gar zupy pod czujnym okiem satyryka Tadeusza Drozdy i także jednocześnie pod sceną przygotowywano równie ogromną sałatkę owocową wspólnie z Finalistką I edycji programu telewizyjnego Hell’s Kitchen Sylwią Biały. A wszystko to dla zgromadzonej publiczności, która po chwili oczekiwania mogła skosztować i konsumować te wszystkie potrawy, zdrowe, świeże, tradycyjne i oczywiście wyśmienite.

W niedzielę 31 maja w Szczytnikach odbyła się trzecia już edycja Letniego Festynu
„Smaki LGD” organizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „ Długosz Królewski” przy współpracy Gminy Szczytniki. Poprzednie edycje tej kulinarno-artystycznej imprezy odbyły się w Brzezinach i Błaszkach. W tym roku przyszła kolej na Szczytniki.
Festyn kulinarno-artystyczny „Smaki LGD” rozpoczął się od podsumowania przez organizatorów dokonań jakie, w ramach środków unijnych pozyskanych za pomocą LGD, odniosła Gmina Szczytniki w minionych latach.
O ilości pozyskanych kwot pieniężnych, zrealizowanych projektów i przyszłości Stowarzyszenia mówił jego Prezes Zbigniew Słodowy. A ponieważ był to także przeddzień Dnia Dziecka to życzenia by kulinarnie i nie tylko bawić się mogli zarówno dorośli jak i dzieci przekazał Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht podkreślając także iż w tym roku skumulowały się pod jedna datą trzy wydarzenia - zarówno tradycyjny „Gminny Dzień Dziecka”, jak i „Szczytnickie Lato” oraz „ Smaki LGD”. Wójt Gminy Szczytniki wspomniał także, iż z powodu przyspieszonej daty „Szczytnickiego Lata” i trwającego jeszcze kilka tygodni roku szkolnego, coroczne nagrody dla dzieci i młodzieży z gminy Szczytniki odnoszących znaczące sukcesy na turniejach i konkursach poza gminą będą przekazywane na zakończenie roku szkolnego w poszczególnych szkołach gminnych.
Do konkursowego „Wielkiego Gotowania”, którego w tym roku hasłem przewodnim był "drób", przystąpiło sześć drużyn KGW po dwie z każdej gminy tworzącej Lokalną Grupę Działania.
Gospodarzy, Gminę Szczytniki reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Kuczewoli i Marcjanowa. Gminę Brzeziny reprezentowały KGW z Brzezin i Piegoniska Wieś, natomiast Miasto i Gminę Błaszki reprezentowały KGW z Brończyna i reprezentantki Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Chrzanowice, Wilczkowice.
Wszystkie stoły były przepięknie udekorowane, na wszystkich stołach były wyśmienite potrawy jednak po degustacji potraw konkursowych wszystkich drużyn Jury musiało wydać werdykt i wybrać zwycięzców. A w „jury smakoszy konkursowych potraw” znaleźli się Wójtowie Gmin Brzeziny i Szczytniki, Burmistrz Miasta i Gminy Błaszki, Prezes LGD oraz kulinarni goście specjalni Sylwia Biały i Tadeusz Drozda.
I tak decyzją jury I miejsce i talon a na 1000zł otrzymała drużyna Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Chrzanowice, Wilczkowice, II miejsce i talon na 700 zł. otrzymała drużyna KGW z Marcjanowa, III miejsce i talon na 500 zł. drużyna KGW z Brzezin. Jednocześnie w podziękowaniu za pracę i przygotowanie również wspaniałych, tradycyjnych potraw pozostałe trzy drużyny otrzymały talony na kwotę 200 zł.
Po werdykcie jury przyszła pora na poczęstunek dla wszystkich zgromadzonych na festynie, jak również na degustację pikantnej zupy przygotowywanej na scenie przez Tadeusza Drozdę i sałatki owocowej jaką wspólnie z najmłodszymi szykowała Sylwia Biały. I co niezmiernie cieszy, zdrowa sałatka owocowa finalistki programu Hell’s Kitchen cieszyła się wśród dzieci i młodzieży wielka popularnością. Równie popularne wśród najmłodszych były przygotowane specjalnie z okazji Dnia Dziecka gry, zabawy i konkursy z nagrodami, natomiast do malowania twarzy i tatuaży na rękach dzieciom w kolejce najbardziej wytrwali czekali aż 2 godziny.
Na scenie po kulinariach rozpoczęła się część artystyczna spotkania, którą rozpoczęła Kapela Brzeziny z tradycyjnym regionalnym repertuarem. Nie zabrakło także Szczytnickiej Kapeli „Złote Kłosy” , a między kapelami na scenie zagościł tym razem już w swoim właściwym satyryczno-kabaretowym repertuarze Tadeusz Drozda.
Wieczorem na Szczytnickiej scenie królowały taniec i piosenka w specjalnym programie przygotowanym przez śpiewających i tańczących uczestników zajęć w Gminnym Ośrodku Kultury w Szczytnikach oraz zespoły taneczne z Centrum Kultury w Błaszkach. Zwieńczeniem programu był finalny utwór z repertuaru Violetty wyśpiewany przez Patrycję Łukacką, tegoroczną laureatkę I miejsca na Międzygminnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Opatówku, także z GOKu w Szczytnikach, a zatańczoną przez wszystkie grupy GOKu w Szczytnikach. W tej jednej chwili na scenie znalazło się prawie stu młodych artystów z Gminy Szczytniki. Przy tej okazji warto także wspomnieć o scenografii scenicznej specjalnie przygotowanej przez grupę plastyczną Szczytnickiego GOKu.
Po młodzieży przyszedł czas na prawdziwą muzyczna gwiazdę, której wielu pod sceną oczekiwało od kilku godzin – legenda muzyki disco polo grupa TOP ONE. Wykonawcy nie zawiedli swoich fanów śpiewając wspólnie z publicznością swoje największe przeboje. Na finał usłyszeliśmy słynnego „Białego Misia” w wersji tanecznej, któremu towarzyszył pokaz ogni sztucznych.
Po koncertu grupy TOP ONE nie zakończyły się tańce pod sceną bowiem gwiazdę muzyczną doskonale na scenie zastąpili muzycy lokalnej szczytnickiej Kapeli „Dysonans” , w którego wykonaniu mogliśmy usłyszeć wszystkim znane hity taneczne.
Tradycyjnie już, jak przy wszystkich imprezach organizowanych w Szczytnikach, specjalne podziękowania za pomoc techniczną przy organizacji Festynu należą się Strażakom z OSP w Szczytnikach, natomiast za upieczone ciasta paniom z KGW w Kuczewoli i Marcjanowie.
Organizatorem głównym Festynu Kulinarnego „ Smaki LGD” było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „ Długosz Królewski” przy współpracy z Urzędem Gminy i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Szczytnikach.


Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach © 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.